Napjainkban a tudatos fogyasztás kétségkívül egy meghatározó irányzattá nőtte ki magát. Ez több dolgot is jelenthet: fenntartható, etikus, környezet- vagy akár társadalomtudatos vásárlást. A környezetvédelem szempontjából az egyik legfontosabb aspektusa a termékek megítélésének: a csomagolás. Becslések szerint évi 5 billió műanyag szatyrot dobunk el, ezek lebomlási ideje körülbelül ezer év. Emiatt is fontos az embereket megismertetni olyan módszerekkel, amiknek segítségével kiküszöbölhető ez a magas fokú környezetszennyezés.

A csomagolásmentes boltok egy egyszerű megoldást nyújtanak a műanyag-szennyezettség csökkentésére, itt saját otthoni tárolóeszközeinket használva tudjuk elintézni a bevásárlást. Ahhoz, hogy többet tudjak meg ezekről a boltokról, Kaló-Szabó Annával, a „Lemérem” csomagolásmentes bolt tulajdonosával beszélgettem.

Az üzletben már első pillantásra is meglepően nagy a választék, vásárolhatunk itt száraz élelmiszert, tésztákat, rizst, magvakat, lisztet, kapható több fűszer, de a polcokon találhatunk különböző lekvárokat, szörpöket, édességeket is. Mindenképpen előny, hogy a legtöbb termék csomagolásmentesen is értékesíthető. Akadnak persze kivételek, mint a chiamag, mivel ebből csak napi 40 gramm javasolt fogyasztásra, kizárólag csomagolva lehet értékesíteni. Ez a probléma viszont az üzletvezető szerint könnyen áthidalható lenne egy tárolóra írt figyelmeztetéssel. A sokrétű szabályozás ellenére is hónapról-hónapra nő a bolt termékköre és egyre többféle élelmiszer és háztartási kellék kapható.

Akik ismerik a környékbeli csomagolásmentes boltokat, talán azzal is tisztában vannak, hogy ezek közül az utóbbi időben néhány bezárt. Ebből fakadóan sokan arra következtethetnek, hogy ez talán nem egy működőképes üzletforma, mivel nincs feltétlenül elegendő vásárlónak igénye a fenntarthatóságra. Ez viszont – mint megtudtam – egyáltalán nem így van, a Lemérem csomagolásmentes bolt egy éve üzemel és a tulajdonosnő elmondása szerint egyre nő a forgalom. Az ehhez hasonló vállalkozások bezárása a legtöbb esetben egyéni üzletvezetési problémák miatt történt.

Vitathatatlanul fontos kérdés, hogy mikor érnek meg az emberek a csomagolásmentes vásárlásra. És mibe fog ez nekünk kerülni? Erre szintén egy érdekes választ kaptam, miszerint ahhoz, hogy az emberek felismerjék és tudatosítsák magukban a problémát, egy súlyos környezeti katasztrófának, vagy figyelemfelkeltő eseménynek kellene történnie, ami cselekvésre ösztönzi őket, különben csak hosszútávú, lassú változásra számíthatunk.

Az állami szabályozás is fontos szerepet játszik a műanyagfogyasztás korlátozásában, így például a 2020. évi egyszer használatos műanyagtörvény. Ugyan a törvény hatályba lépett már, de – mint ahogy az tudomásomra jutott – a tilalom nem vonatkozik a raktárakban tárolt több köbméternyi műanyag csomagolószer, hordtasak, vagy szívószál értékesítésére, csak már nem gyárthatóak. Ebből adódóan valahol még mindig találhatunk ilyen termékeket a kínálatban. Kaló-Szabó Anna véleménye szerint az összes egyszer használatos anyag mindennapi igénybevételének véget kellene vetni a hosszútávú fejlődés érdekében, így szükség lenne a jövőben is a hasonló, talán szélesebb körű szabályokra a lassan lebomló anyagok használatával kapcsolatban.

A beszélgetésből megismerhettem néhány akadályt is, amik hátráltatják az ehhez hasonló boltok elterjedését. Különböző közösségi oldalakon és internetes fórumokon például sokan hangoztatják nemtetszésüket ezen üzletekkel kapcsolatban, közülük némelyek láthatóan nem is jártak ilyen boltokban, mégis kritikusak a működéssel, vagy éppen a higiéniával szemben. Ezen felül az állam részéről célszerű lenne adókedvezményeket, pályázatokat, vagy akár támogatást is nyújtani a környezetvédelmileg hasznos misszióval rendelkező vállalkozások számára, ezáltal talán nagyobb arányban jelennének meg csomagolásmentes boltok és elterjedtebbé válhatna ez a vásárlási mód.

„Minden apró lépés számít.” – ezzel az üzenettel búcsúzott Kaló-Szabó Anna. Ezt pontosan arra értette, hogy a hétköznapi életünkben bevezetett kis változásokat, lépéseket a fenntarthatóság felé azzal érdemes kezdeni, ami egyszerűbb, kényelmesebb, könnyebben kivitelezhető és ezután fokozatosan egyre környezettudatosabban élni.

Összességében érdemes tehát belegondolni, hogy az ilyen üzletekben való vásárlás közel sem olyan megterhelő, mint amennyire eredményes.