„Párizs gyönyörű, Velence és Róma is, de Budapestnek titka van!” – nyilatkozta Jonathan Rhys Meyers, amikor a Drakula-sorozat forgatása miatt fővárosunkba utazott. Ebben a cikkben tehát Budapest titkaiból fogunk egy párat feltérképezni.

Fotó: Petényi Krisztina

Kezdésképpen a miniszobrokat szeretném bemutatni, amelyek olyan helyeken vannak, ahol nap mint nap megfordul az ember, de mégsem veszi észre őket elsőre. Ilyen „lelőhely” például a Hevesi Sándor tér, a Jászai Mari tér, a Bethlen Gábor tér vagy a Széll Kálmán tér. Ennél azonban még inkább izgalmasabb a kérdés: miért helyez el bárki apró szobrokat Budapesten. A választ az alkotónál, Kolodko Mihálynál kell keresnünk. A szobrász élete egy szakaszában nem tudott hogyan kapcsolódni a magyarsághoz. Magyarországra költözése után azonban két kislányával a régi mesefigurákat felidézve ismertette meg a várost. A többek között mesefigurákat, híres magyar embereket és találmányokat ábrázoló szobrok elhelyezéséhez nem kért engedélyt senkitől, ajándékba adta őket a befogadó városnak.

Szent István-bazilika

A Budapesti látványosságok egyike a Szent István-bazilika, ahol István király Szent Jobbja is megtekinthető. Az viszont már kevésbé ismert, hogy a bazilika felújítása során 500 kg kenyérbelet használtak fel a műmárvány megtisztítására. Ez leszedte a piszkot, így a felületek csiszolás nélkül kapták vissza az eredeti fényüket. További érdekesség, hogy a híres magyar focista, Puskás Ferenc is a bazilika altemplomában nyugszik.

A pályaudvarok szintén olyan helyek Budapesten, ahol az ember sokszor megfordul, de mégsem tud sok mindent róluk. Nincs a köztudatban például, hogy a Keleti pályaudvar az angol télikertek mintaképére hasonlít. A Nyugati pályaudvart pedig az Eiffel-torony tervezőjének irodája álmodta meg.

Különös titkokat rejt a Hősök tere is: a főváros egyik jelképe nem az ott szereplő szoborcsoport hőseiről kapta a nevét, hanem az ismeretlen katonákról, akik az első világháborúban vesztették életüket. Az ő tiszteletükre áll a téren a Hősök emlékköve is. Ez a helyszín ad otthont évről évre a Nemzeti vágtának is.

Természetesen Budapest kapcsán megannyi nevezetességről lehetne beszélni, de ezeket már sokan jól ismerjük. Mégis fontos, hogy jobban megismerjük fővárosunkat, otthonunkat. Hiszen ez az a város, ami megannyi hírességet fogadott, többek között, Freddie Mercury-t, Angelina Jolie-t, Cristiano Ronaldót, Hugh Jackmant, Eddie Murphy-t, David Beckhamet és Will Smitht. A város, amely fontos történelmi eseményeket, természeti értékeket és szépségeket foglal magába. Jonathan Rhys Meyers egy másik idézetével búcsúzom: „Nyugodtan kimondhatom, hogy szerelmes vagyok Budapestbe!”