A hét angolszász királyság

A Brit-sziget őslakosai a kelta britonok voltak, az első hódítók, a rómaiak pedig 410-ben hagyták el Britanniát. Ezután a germán népcsoportok az 5. és a 6. században érkeztek a Brit-szigetre. A germán törzseket először a kelta britonok királya, Vortigern hívta be, hogy segítsenek népének az írek és a piktek1 elleni harcokban. Az angolszászokat a következő népcsoportok alkották:

© mbartelsm, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

  • Jütök: Jylland (Jütland) félsziget északi részéből (a mai Dánia kontinentális része)
  • Angolok: Jylland déli részéből (északi része a mai Dániához, déli része Németországhoz tartozik)
  • Szászok: a mai Németország Északi-tenger parti részéből
  • Frízek: a mai Hollandia és Belgium tengerparti és belső területeiről
  • és a frankok pedig a mai Franciaország legészakibb, a La Manche csatorna menti, a mai Egyesült Királysághoz legközelebb eső területeiről érkeztek a Brit-szigetre.

A bevándorlók nagyobb részét az angolok és a szászok alkották, művelhető földeket keresve vándoroltak a Temze mentén nyugatra. A britonok egy része már a 4. századtól kezdve vándorolt ki a mai Franciaország nyugati félszigetére, Bretagne-ba, ami róluk kapta a nevét. Az angolszászok 600-tól kezdve vették fel a kereszténységet, az utolsó pogány uralkodó 655-ben halt meg.

Ekkor alakult ki a hét angolszász királyság (a királyságok kb. 650-800-ig álltak fenn):

Forrás

  • Northumbria: Két királyságból, Benerciából és Deirából jött létre a mai Anglia és Skócia határán.
  • Mercia: Anglia középső, Wales-szel határos részét foglalta magában, a vikingek a keleti felét hajtották fennhatóságuk alá.
  • East Anglia: A királyságot a kelet-angolok alapították, később viking kézre került. Ennek a királyságnak a területén találták meg 1939-ben a Sutton Hoo-i kincsleletet, Rædwald temetkezési hajóját.
  • Essex: (East+Saxons) Itt a keleti szászok telepedtek le, majd a vikingek foglalták el, itt vívták a Maldoni csatát az angolszászok a vikingekkel 991-ben, ami viking győzelemmel végződött.
  • Kent: Itt a jütök telepedtek le. Kenti Æthelbert volt az első angolszász király, aki felvette a kereszténységet.
  • Sussex: Itt a déli szászok telepedtek le.
  • Wessex: Itt a nyugati szászok telepedtek le, híres királya volt Nagy Alfréd (881-889), és a fia, Eduárd uralkodott először egész Anglia felett. Az országot többször próbálták elfoglalni a vikingek, Nagy Alfréd egyszer csapdába is ejtette a vikingeket 876-ban, de szabadon engedte őket azzal a feltétellel, hogy soha többet nem térnek vissza, Guthrum, a viking vezér megkeresztelkedik és elfogadja Alfrédot a keresztapjának. Guthrum később megszegte az esküjét. Az angolok és a vikingek békét kötöttek, és kijelölték a viking és az anogl királyságoknak a határait. A vikingek által uralt területeket Danelaw-nak nevezték. A Britanniát érő viking támadások utolsó eseménye a Stampford Bridge-i csata volt 1066-ban, amit III. Harald norvég király vívott az utolsó angolszász király, II. Harold ellen, a csata angol győzelemmel végződött.

    © Hel-hama, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons


  1. A piktek a mai Skócia középső és északi részén élő népcsoport voltak, a 3.-10. században uralták ezt a területet, a mai skótok ősei. ↩︎