2010 februárja van. A városmajori gimiben pár tizenéves srác úgy dönt, hogy ideje lenne zenekart alapítani, össze is szednek egy koncertre való anyagot. Bár a késő esti próbák, tanári beszámolók alapján, kicsit rámentek az iskolai hatékonyságra, de a koncert sikeres. Legyen még egy! Kis szünet, amíg véget ér az érettségi, és már útjára is indult az Ivan And The Parazol, melynek alapítótagjai: Vitáris Iván, Simon Bálint, Tarnai János, Beke István és Balla Máté.
Megvan a név, akkor lehet koncertezni, de akkor már kell egy videóklip is. El is készül a Marshall-hoz. Készül egy interjú a rádióval, oda visznek egy dalt, tetszik nekik, úgyhogy lejátsszák, nem is egyszer, és ezután már megy minden, ha nem is simán, de mindig felfelé. 2011-ben jelöltek lettek az MTV-n, brand new kategóriában. Még ebben az évben jött a második klip, az In Air, amelyet már rádiók is elkezdtek játszani. Ez meghozta az ismertséget, a minőség pedig a népszerűséget. 2012-ben megjelent az első kislemezük, a Yellow Flavour, rajta az In Air magyar átiratával, a Jól áll nekem az élet-tel. Megnyerték a Hard Rock Rising tehetségkutató magyar fordulóját, és a lendület nem fogyott ki, ugyanis:
2012-ben kijött az első nagylemez, a Mama, dont you recognise Ivan and the parazol?. Ennek a két előfutára a Take my hand és a Sellin my soul, az előbbi még most is a legnépszerűbb daluk. 2013-ban Magyarországot képviselték az MTV EMA-n, olyan kis neveket legyőzve mint Punnany Massif, Hősök vagy épp The (hated) Tomorrow.
Nem ültek sokáig a babérokon, '14-ben jött a második nagylemez, az én kedvencem, a Mode bizarre. Ekkor sikerük átlépte az országhatárt, majd ők maguk is, először 2013-ban, majd 2014-ben is Amerikában jártak többek közt az SWSX fesztiválon, Austinban. Ráadásul '14-ben a fesztivál promó-zenéje is az övék volt, a feljebb már emlegetett Take my hand. Itthon is kezdett beindulni az új album, a Together lett a '14-es Sziget „himnusza”.
Ismét csak másfél év telt el és 2015-ben megjelent az All rights now, a harmadik album. Ez már mondhatni, hogy szokás szerint siker lett. Turnéztak Amszterdamban, felléptek a Rival Sons előtt, majd a hamburgi Reeperbahn fesztiválon lehetett őket látni. Ekkor azonban az együttes basszusgitárosa, Tarnai János megbetegedett, és azóta sem tud velük játszani.
Ez természetesen visszavetette a zenekar lendületét, de nem álltak le, a következő állomás pedig Los Angeles lett. 2017 végén kezdték az új album felvételét, a túlzás nélkül világhírű EastWest stúdióban. A stúdió olyan nevekkel volt tele előttük mint az RHCP, a Foo Fighters vagy épp a The Rolling Stones.
Az album végül 2019-ben jelent meg, Exotic Post Traumatic címmel, több változással és egy kettős, egyszerre durva és könnyű hangzással. Ez az album nagyon határozottan érezhető saját hanggal rendelkezett, és a szövegek is lényegesen jobbak lettek, mert itt először már a szövegre írták a zenei részt és nem fordítva.
És ekkor érkezett a koronavírus, a lezárások, a koncertek törlése és elhalasztása. Viszont ők nem álltak le, inkább nekikezdtek egy új albumnak, mely eltér az összes korábbitól: a lemez teljesen magyar nyelvű. A neve Budai Pop, a bemutatója pedig idén július közepén volt, ahol már én is ott ugráltam a közönségben. Néhány szám nagyon sokat hoz a '70-es évek magyar zenéjéből, de ettől nem tűnt el a saját hangjuk, sőt, és szerénytelen személyem véleménye szerint, zseniális lett. De ahelyett, hogy én győzködnék mindenkit, inkább berakok ide pár számot, amivel megpróbálom bizonyítani, amit mondok. Érdekesség, a Mást vártam című dalhoz készült egy klip is a Road movie sorozat részeként, Budapestet bemutatva, ahol szerintem minden VMG-s fog pár ismerős helyet találni. Ez meg már szubjektív (bár az eddigi rész is az volt), de én imádom a Játék videóklipjét.
A jelenlegi felállás:
Vitáris Iván – ének
Simon Bálint – dobok
Balla Máté – gitár
Springer Márton – basszusgitár
Az első két tag, Iván és Bálint koptatta a padokat a VMG-ben, jártak is már itt azóta. A 2020-as diákhéten például ők léptek fel, találtam is egy videót ahogy a gimi épületében járkálnak még az előadás előtt.
Én főleg a gyorsabb számaikat szeretem, és ennek a cikknek is véget kell érnie egyszer, ezért nem linkeltem be mindent, amit érdemes meghallgatni, de mindenképp ajánlom a YouTube vagy Spotify oldaluk felfedezését. Nem rég jelent meg a legújabb daluk, a Carson Coma közreműködésével készült Kérdőjelek és válaszok.
Még záró gondolatként annyit mondanék, hogy zseniálisak élőben. Már többször volt szerencsém látni őket, nagyon jó hangulatot csinálnak, és minden sznobizmus nélkül ez a műfaj a nagyszínpadon szólal meg legjobban, nem a fülhallgatóban. Bár igazából mindenhol jó. De ez már megint szubjektív vélemény.